Feelmo

Apple Watch

Vad är andningsfrekvens under sömn på Apple Watch? När värdet är högre än vanligt

En högre andningsfrekvens under sömnen betyder inte i sig att något är onormalt eller att du har sömnapné. Frekvensen anger andetag per minut, inte antalet andningsuppehåll eller måttet andningsstörningar.

Vad är andningsfrekvens under sömn på Apple Watch? När värdet är högre än vanligt

Det korta svaret

Nattlig andningsfrekvens uppskattar hur många gånger per minut du andas under sömnen. I en stor studie med en annan enhet låg 90% av friska vuxnas nattvärden mellan 11,8 och 19,2 per minut. Detta är ingen gräns mellan normalt och onormalt på Apple Watch. Jämför med ditt vanliga intervall och kontrollera om förändringen består och om du har symtom.

Viktiga punkter

  • Nattlig andningsfrekvens anges i andetag per minut
  • 11,8–19,2 per minut är forskningsvärden från ett annat märke, inte Apples normalgräns
  • Jämför flera veckor under liknande förhållanden i stället för att bedöma en natt
  • Måttet skiljer sig från andningsstörningar och avgör inte ensamt om du har sömnapné
  • Kontrollera sömninställningar, användningstid, laddning och passform när data saknas

Andningsfrekvens betyder antal andetag per minut

En in- och utandning räknas som ett andetag. Apple Watch uppskattar frekvensen under sömnen och sparar den i Hälsa som andetag per minut.

På iPhone kan du se nattens intervall och mönster över dagar, veckor och månader. Siffran mäter däremot inte direkt hur djupt du andas eller blodets syrehalt.

Det finns inget normalvärde som gäller alla

Apple anger ingen gemensam normalnivå eller diagnostisk gräns för nattlig andningsfrekvens. Ålder, kroppsstorlek, sömnstadium, hälsa och mätmetod kan påverka.

I en studie från 2021 med friska vuxna wearable-användare låg 90% av nattvärdena mellan 11,8 och 19,2 per minut, med medelvärdet 15,4. Studien använde dock Fitbit och en egen beräkningsmetod, och alla författare arbetade hos Fitbit. Värdena kan inte användas som gräns mellan normalt och onormalt på Apple Watch.

Börja med några veckors värden när du mår bra för att lära känna ditt intervall. Samma 18 andetag per minut innebär olika förändring för den som brukar ligga på 14–16 och den som brukar ligga på 17–19.

Vid högre värde: kontrollera mätningen och föregående kväll

En enda hög natt betyder inte omedelbart sjukdom. Se på mätförhållanden och händelser runt omkring. Apple beskriver läkemedel, höjd, alkohol och sjukdom som möjliga påverkansfaktorer för nattliga värden i Vitalparametrar.

Wearable-forskning har funnit samband mellan nattlig andningsfrekvens och puls. Vissa får också högre frekvens under luftvägsinfektion. Men en hög siffra ensam identifierar inte orsaken.

  • Förändrat mående som nästäppa, hosta eller feberkänsla
  • Alkohol, läkemedel eller annat som skilde sig från det vanliga
  • Stor höjdförändring vid resa eller bergsvandring
  • Även nattpuls eller handledstemperatur skiljer sig från det vanliga
  • Klockan satt löst, togs av eller sömntiden var kort

Andningshastighet och andningsstörningar är olika mått

Frekvensen anger andningens hastighet i andetag per minut. Andningsstörningar är en annan funktion som analyserar handledsrörelser och klassar natten som förhöjd eller inte förhöjd.

Sömnapnénotiser använder minst 10 nätters uppgifter under 30 dagar. Upprepade förhöjda andningsstörningar kan leda till en notis om tecken på måttlig till svår sömnapné.

Samma genomsnitt kan förekomma både en natt med jämn andning och en med störningar. Därför visar inte en hög frekvens ensam sömnapné, och en vanlig frekvens utesluter inte sömnapné.

  • Nattlig andningsfrekvens: hastighet i andetag per minut
  • Andningsstörningar: klassar nattens störningar som förhöjda eller inte förhöjda
  • Sömnapnénotis: analyserar störningsmönster över 30 dagar

Fyra steg en dag med högre värde

  1. Se om det gäller en natt eller en bestående förändring

    Växla till vecka eller månad i stället för att dra slutsats från en natt. Se om värdet återgår de följande dagarna.

  2. Kontrollera övriga nattvärden

    Se om sömntid, nattpuls, handledstemperatur och andningsstörningar också avviker från ditt vanliga.

  3. Anteckna gårdagens omständigheter

    Skriv kort om sådant som var annorlunda: alkohol, läkemedel, höjd, nästäppa eller feberkänsla.

  4. Prioritera symtom

    Ge faktiska symtom som andnöd, hosta, feber och stark matthet företräde framför om siffran ligger inom ett intervall.

Fem kontroller när data saknas

  1. Kontrollera sömnregistrering

    Se i Watch-appen eller Hälsa på iPhone att Spåra sömn med Apple Watch är aktiverat.

  2. Sov minst en timme med klockan

    Apple rekommenderar minst en timmes sömn med klockan för att samla sömndata.

  3. Ladda till minst 30% före läggdags

    Om batteriet tar slut registreras inga fler uppgifter. Du kan använda laddningspåminnelser.

  4. Kontrollera passformen

    Bär klockan varken för hårt eller löst, så att baksidan har stabil hudkontakt.

  5. Kontrollera andningsfrekvensens inställning

    På Apple Watch, gå till Inställningar → Integritet och säkerhet → Hälsa → Andningsfrekvens och kontrollera att mätningen inte är avstängd.

Var ser du nattlig andningsfrekvens på iPhone?

  1. Öppna Hälsa

    Öppna appen Hälsa på iPhone.

  2. Välj Andning

    Tryck på Bläddra längst ner och välj Andning.

  3. Öppna Andningsfrekvens

    Via Visa mer andningsfrekvensdata kan du se nattens intervall under Sömn.

  4. Kontrollera period och datakälla

    Växla till vecka eller månad och öppna Visa alla data för tidpunkter och datakällor.

Kontakta läkare om höga värden eller symtom fortsätter

En avvikande natt betyder inte nödvändigtvis sjukdom. Men kontakta vården om nivån förblir hög, du har hosta eller feber, någon märker kraftig snarkning eller andningsuppehåll eller du blir mycket sömnig dagtid.

Vänta inte på klockvärden eller notiser vid svår andnöd, bröstsmärta, förändrad läppfärg eller grumlat medvetande. Sök lokal akut hjälp eller vård.

Källor

  1. Spåra sömn med Apple Watch — Apple Watch Användarhandbok
  2. Spåra sömn med Apple Watch och använda Sömn på iPhone — Apple-support
  3. Se nattliga vitalparametrar på Apple Watch — Apple-support
  4. Sömnapnénotiser på Apple Watch — Apple-support
  5. Measurement of respiratory rate using wearable devices and applications to COVID-19 detection — npj Digital Medicine
Vad är andningsfrekvens under sömn på Apple Watch? När värdet är högre än vanligt | Feelmo